Подарочные сертификаты Подарочные сертификаты
 
Увійти
/
Реєстрація
Реєстрація дозволяє Вам користуватись додатковими послугами нашого магазину
Кошик
(044)357 14 40 (050)224 55 56 (093)717 79 30

Доставка по Києву

БЕЗКОШТОВНО
при замовленні від 500 грн.

Рецензия на книгу Гойдалка дихання

18.02.2020 12:27
Книга в даному огляді:

Гойдалка дихання

Автор: Герта Мюллер

Издательство: Фолио

Серия: Карта світу

ISBN 978-966-03-5502-6

Німецька письменниця румунського походження Герта Мюллер в 2009 році здобула одну з найпрестижніших премій світу – Нобелівську в галузі літератури. Хоча до цієї високої нагороди були й інші не менш авторитетні.

Темою майже всіх творів авторки є незгойна рана Румунії – співпраця з Гітлером в часи Другої світової війни, злочинний диктаторський режим Антонеску, а також відповідальність перед світом за злочини проти людства. Власне, про розплату за ці свідомі й несвідомі гріхи і йдеться у романі «Гойдалка дихання».

Колись подорожуючи до свого рідного румунського села й розпитуючи людей про пережитий досвід (цю тему румунські німці завжди обходили стороною, не виносили сміття з хати), Герта Мюллер натрапила на цілий пласт замовчуваних історій, котрі помирали разом з їх носіями. Записати, поширити, щоб не забути й не повторити, тим самим перепросивши у цілого світу – здавалося б, цілком виправдана мета. Але тим самим Герта Мюллер викликала на свою голову грозу, тому виїхати з країни виявилося найкращим рішенням. І вже на чужині разом з румунським поетом Оскаром Пастіором стають до написання «Гойдалки дихання».

Прототипом головного героя роману Лео Ауберга є саме Оскар Пастіор, й власне ця книга – про його пережитий досвід перебування в радянському трудовому таборі після перемоги над фашизмом (тоді всіх німців і тих, хто співпрацював з ними відправляли до таборів праці на відбудову країни). Вісімнадцятирічний Лео потрапляє в Донецьку область спочатку до Новогорловки, потім до Ясинуватої, де гарує на коксохімічному заводі, вугільних шахтах, цементному виробництві, навіть у колгоспі. Його персональна розплата за фашизм – це покласти своє здоров’я, свої молоді роки на жертовник індустріального прогресу чужої країни, спричинитись до її процвітання.

Про умови, про табірне життя, про голод, холод, клопи і воші, про внутрішні порядки й субординацію, про наругу й знущання Оскар Пастіор знає зі свого досвіду, бо й сам пройшов п’ятирічне трудове ув’язнення. (Потім він запише це в чотири загальні зошити, а Герта Мюллер зробить з цього роман). Він просто вкладає свою історію в уста юного Леопольда Ауберга. Ось ця правдивість і достовірність робить текст настільки живим і вражаючим, де кожне слово кровить й скніє внутрішнім змістом. А які страшні образи використовує автор – Янгол Смерті, Янгол Голоду. Зовсім прості речі – їсти, пити, спати, вільно пересуватися, набувають ритуальності й значимості.

П’ять довгих тяжких років перебував Лео у таборі на Донбасі, він повернувся додому двадцяти трирічним стариганом з погаслими очима, з єдиним бажанням – забути. Але чи можливо позбутися тих жахіть, котрі приходять уві сні, котрі вриваються у буденну реальність: чи то крихти хліба, котрі змітаються на долівку, чи сигнал трамваю, котрий нагадує звук вагонетки, чи жар каміну, схожий на пащу доменної печі? Як пережити випробування спогадами?

Разделы в которых можно найти данную рецензию:

Відгуки

Тут можете залишити
свій відгук про товар

Відгук
Коментар
Осталось

Оцінка

Кому:
Тема:
Закрити коментар до відгуку
Вгору