Войти
/
Регистрация
Регистрация позволяет Вам пользоватся дополнительными услугами нашего магазина
Корзина
(044)360 57 00 (050)224 55 56 (093)717 79 30 (068)940 91 51

Доставка по Киеву

БЕСПЛАТНО

Рецензия на книгу Пекло ввійшло до раю

18.08.2017 16:56
Книга в данном обзоре:

Пекло ввійшло до раю

Автор: Богдан Лебль

Переводчик: Божена Антоняк

Издательство: Урбіно

ISBN 978-966-2647-41-9

Богдан Лебль – сучасний польський письменник, народився і виріс на західній Україні. Саме тому в його творах, більшість з яких автобіографічні, описано не завжди прості сусідські відношення двох народів. Але, що властиво, автор ніколи не згущав фарб, не ідеалізував, - просто писав як воно було насправді.

Перу Богдана Лебля належить цікава автобіографічна тетралогія невеличких повістей про хлопчика Юзя. До даного видання увійшли дві з них: «Золота сурма» й «Пекло ввійшло до раю». Дія обох відбувається на «східних кресах» Польщі в селі Ясень (нині це Івано-Франківщина) 1939 року. Письменник докладно замальовує побут українських селян і «трохи вищих над ними» польських панів. Але робить це максимально об’єктивно, очами і вустами хлопчика – польського українця чи українського поляка.

Восьмирічний Юзьо – єдина дитина поляк в українському селі. По-різному до нього ставляться друзі, ображають «ляхом», намагаються видурити у нього цигарки з батькового обійстя. Юзьо із заможної родини - син польського лісничого, колишнього легіонера військ Пілсудського і української вчительки. Скільки ж панського гонору у батька Юзя! Саме таким великосвітським паном намагається виховати той сина, притлумлюючи і відкидаючи українське походження сина. Мати займає відносно пасивну позицію, поступається українством. Як же тільки зміниться ситуація, коли «пекло ввійде до раю» у вигляді радянських військ з метою «звільнити» українське селянство від польських панів. Звільнити, щоб потім поневолити, насадивши своїх панів. Але про це в другій частині книги. А спершу безтурботне дитинство в мальовничій місцині біля річки Лімниці, що тихенько несе води повз українське село Ясень.

Чим цікавиться восьмирічний хлопчина Юзьо? Нічим особливим, як і всі. Його зачаровує казковий світ книжок про піратів, велетнів, лицарів і розбійників. Темні води ріки вивільняють химерні фантазії юнака: то дитячі очі виглядають там утоплеників, то озброєні палицями руки хлопчаків стають до бою з жабами. Але найбільше захоплення викликають українські козаки, особливо їх озброєння та тактика бою (саме тоді Юзьо згадує, що він хоч на половину українець). Богдан Лебль, безперечно з власного досвіду, описує дитячі переживання та сприйняття історії, що ось-ось набуде кривавих кольорів. Це надзвичайно цікаве переосмислення подій.

Дві повісті, що складають цю книгу, чергова спроба ще раз поглянути на спільну історію України й Польщі, стосунки котрих загострюються в кризові моменти і не завжди без втручання інших сусідів. Адже, жили собі якось поляки в українському селі, поки на порозі спільного дому не стало пекло.

Отзывы

Здесь можете оставить
свой отзыв о товаре

Отзыв
Комментарий
Осталось

Оценка

Кому:
Тема:
Закрыть комментарий к отзыву